Trvalo udržaleľný rozvoj

Zelená Bratislava

Pôvodným zámerom štúdie bolo podporiť systémový prístup úvodného projektu „Smerovanie stratégie rozvoja k vedomostnej spoločnosti" z roku 2007. Spracovávanie štúdie však odkrylo omnoho závažnejšiu nevyhnutnosť komplexného výskumu ekosystému „príroda - človek" v stratégii rozvoja Zeme. Nestačí len znižovať svetovú produkciu kysličníka uhličitého ale aj zvyšovať jeho pohlcovanie lesmi a ostatnou vegetáciou (plochy lesov sa sústavne znižujú a plochy púští a polopúští sa sústavne rozširujú) ale najmä preľudnenosť planéty Zem asi na úroveň roku 1950 (spotreba prírodných zdrojov bola vtedy približne vyrovnaná s ich reprodukciou, ktorá odvtedy klesá). Náprava negatívneho stavu ekosystému si vyžaduje už dnes meniť zmýšľanie, postoj a konanie obyvateľov Zeme pre zrýchlenie využívania výsledkov súčasnej vedy, techniky ako aj realizačných možností súčasnej civilizácie (formovanie vedomia obyvateľov, rozširovanie zelene, odstraňovanie preľudnenia, urýchlené zriadenie „Inštitútu komplexného výskumu ekosystému Zeme"). Pre zastavenie procesu zániku civilizácie začínajúceho otepľovaním Zeme je nemožné bez odstránenia jej preľudnenosti. Okrem toho je nevyhnutné neodkladne realizovať výsledky komplexného výskumu ekosystémov všetkých štátov sveta. Koordinovať ich úsilie by malo byť hlavným cieľom „inštitútu" OSN.

 

Viac informácii  ……….Tu

 

Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava nemá svoju koncepciu rozvoja z hľadiska aspektov trvalo udržateľného rozvoja, ktorými sú: environmentálny, ekonomický a sociálny aspekt.  Napriek tomu, že Slovenská republika prijala Lisabonskú stratégiu, táto charta európskych miestnych samospráv hlásiacich sa k trvalo udržateľnému rozvoju, zostala samosprávou mesta odignorovaná.

Výsledkom chýbajúcej stratégie rozvoja mesta je živelná mestská výstavba, odkrojovanie zelených plôch mesta, nevôľa zhodnocovania ľudských zdrojov, nekoncepčné mestské riadenie dopravy, energetiky, služieb a verejnej správy bez akéhokoľvek rešpektovania vôle obyvateľov mesta.

Dnes už aj tí najradikálnejší odporcovia plánovania ustupujú so svojimi názormi a uznávajú, že riadenie bez vízie a stratégie nemôže priniesť to správne ovocie. V mestskom riadení musí byť tým ovocím spokojnosť obyvateľov, kvalita ich života.

Nespokojný obyvateľ je zamračený, smutný tvor blúdiaci mestom a vytvárajúci zrkadlo sveta, do ktorého vtupujú návštevníci a odnášajú si obraz, s ktorým nemôžeme byť spokojní. To je však len jedna stránka desaťstránkového leporela…

 

Viac informácií … Tu